Nu & då vid Halmsjön

Omkring den lilla sjön i Uppland har mycket förändrats de senaste 70 åren. Gå på upptäcktsfärd i kartor och flygfoton och undersök själv utvecklingen.
Tema: Industrialisering Sigtuna
Visa tillhörande Lärarmaterial
Svartvit bild av flygfält

Flygplatsen Arlanda i början av 1960-talet.

Stockholms nya storflygplats

Det var Sveriges riksdag som tog beslutet år 1957. Stockholms nya flygplats skulle byggas vid Halmsjön i Uppland. Bromma flygplats hade blivit för liten. Men var skulle flygplatsen ligga? Jordbro i Haninge var ett starkt förslag men experterna tyckte att platsen vid den lilla Halmsjön i Uppland var den bästa. Så föddes Arlanda.

Glada kaptener och direktörer firar att en DC-8 har köpts in till Arlanda 1968. Sådana "Jumbo-jets" fick inte plats på Bromma flygplats. Det var en anledning till att Arlanda byggdes.

Märsta kommuns byggplan

Regeringen kom överens att med Märsta att kommunen skulle ta fram en plan för att bygga en servicestad till Arlanda i Märsta. Där skulle det finnas bostäder till alla som skulle arbeta på flygplatsen. På 1950-talet var Märsta och Sigtuna två olika kommuner. Då hade Märsta kommun inte ens 5 000 invånare men i planen ingick bostäder till 40 000 personer.

En gammaldags grävmaskin skopar upp schaktmassor på en trailer.

Halmsjöbanan byggs år 1948.

Titta ett flygplan!

Idag blir ingen särskilt exalterad av att se ett flygplan på himlen. På 1920-talet var det annorlunda. Elsa Engholm som gick i Husby skola har berättat att enda gången när det blev rörigt i klassrummet var när någon hörde ett flygplan närma sig. Barnen arbetade tysta, räckte upp handen och ställde sig upp bredvid bänken när de svarade på frågor. Ett par gånger om året kunde ett flygplan passera. Då accepterade läraren att alla sprang fram till fönstret för att titta. I vanliga fall hade den som gjorde så fått stå i skamvrån.

Barn dansar i cirkel på en badstrand med publik.

Halmsjön var tidigare en populär badsjö för Märstaborna. Fotot är från badets invigning år 1964.

Ekonomiska kartor

Ekonomiska kartan visar vem som äger marken. Gula ytor är odlingsmark.
Laddar bildjämförelse…

Flygfoton över Arlanda

Laddar bildjämförelse…

Fundera och samtala

  1. Från vilka år är de olika kartorna och flygfotona?
  2. Vilka förändringar kan du observera? Hur har landningsbanor, byggnader, vägar och landskap förändrats?
  3. Vad kan källorna berätta om Arlandas utbyggnad?

Quiz

Vilka slutsatser kan du dra av kartorna och flygfotona?

Starta quizet

Historiska kartor

1785
En karta där järnvägen löper tvärs över bilden med en herrågrdspark på ena sidan och kyrkan på andra sidan. Huddinge station i mitten.
1844 – 1893
Gammal handritad karta.
Tyresö 1748
Gammal handritad karta.
Tyresö 1806
Gammal handritad karta.
Tyresö 1906
Karta
Sigtuna