Postens gång

Postens gång

Konstnär: Ulv Kylberg

Tillkomstår: 1950

Material: Mosaik


Kommun: Norrtälje

Besöksmålstyp: Människor, Offentlig konst

Adress: Kyrkogatan 11

Närmaste SL-hållplats: Norrtälje busstation

Färgstark mosaik på en husvägg med tre flickor och en man till häst.

Postens gång av Ulv Kylberg. Foto: Jenny Bergensten.

På det gamla Posthusets fasad finns en stor och färgstark mosaik som har funnits sedan huset byggdes. Temat är postens gång genom tiderna. Tack vare färgerna är verket synligt på långt håll. 

Tre kvinnor

Till vänster ser vi tre kvinnor. De är klädda i klänningar i olika färger. Den vänstra är mörkhårig, hon är i färd med att lägga ett brev på brevlådan. Ansiktet är vänt i profil, hennes klänning är mångfärgad och går i brunt, rött, grönt och blått. Kvinnan längst till höger läser ett brev, hon är brunhårig och hennes klänning är knallröd. Hon sneglar lite mot oss, mosaikens betraktare, och drar på så sätt in oss i bilden. Kvinnan i mitten är blond och har en blå klänning. Vad gör hon? Kanske smygläser hon brevet som kvinnan bredvid håller i. De båda kvinnorna vid sidorna är barfota och står på marken som är grön och brun. En gåtfullhet i bilden är att kvinnan i mitten saknar ben. Bakom kvinnorna ser vi en svart häst med en ryttare som blåser i sitt gyllene posthorn.  

Till höger finns en arkitektonisk form som består av fyrkantiga pelare och även en framskjutande del. Att färgen är grå leder tanken till att materialet är av sten. 

Olika fordon

Mellan pelarna finns en öppning. Här brer ett blått hav ut sig som dominerar bakgrunden tillsammans med den ljusare blå himmelen. Mellan pelarna ute i vattnet löper en akvedukt på diagonalen och här tuffar ett tåg. Bakom tåget seglar ett skepp på havet och ovanför detta far ett grått flygplan uppe i himlen. Alla dessa fordon kan kopplas till postens gång eftersom de fraktar brev och paket. Här får vi får en historia till hur posten har hanterats genom tiderna

Mosaiken har en oregelbunden form. Till vänster och höger är linjerna raka, men till vänster är kanten längre. De övre och undre delarna har en mjukt böjd form vilket ger mosaiken ett organiskt uttryck. 

Monteringen av verket är enligt uppgift från kommunen utfört av italienska mosaikarbetare. Förmodligen gjorde de mosaiken efter en målning som Ulv Kylberg gjort, men hur arbetet gick till är inte dokumenterat. 

Varför mosaik?

Mosaiken fick ett uppsving på 1950 -och 60-talen. Det var ett hållbart material som också kunde liva upp fasader. Att just posthus förseddes med mosaik var inget ovanligt och det finns exempel på det på flera håll i Stockholm och i Sverige. Hantverket att lägga mosaik har en lång historia som går tillbaka till romarriket och även den bysantinska eran.

Flera posthus i Sverige byggdes från 1930-talets slut till ett stycke in på 1950-talet. De flesta av dem var ritade av arkitekten Lars-Erik Lallerstedt. Byggandet av nya postkontor hängde samman med de ökade behovet av brev och försändelser. Även posthuset i Norrtälje är ritat av Lars-Erik Lallerstedt. Precis som alla andra posthus hyser byggnaden i Norrtälje idag helt andra verksamheter. Det enda som påminner om att det en gång varit ett posthus är mosaiken på fasaden. Att Ulv Kylberg var inspirerad av länderna vid medelhavet som han besökte är synligt i både mosaikens starka färger och uttryck.