Odensala kyrka

Odensala kyrka

Tillkomstår: 1000-talet


Kommun: Sigtuna

Adress: Brobyvägen, 195 92 Märsta

Närmaste SL-hållplats: Odensala kyrka

En stenkyrka.

Odensala kyrka. Fotograf Alf Nordström.

Odensala kyrka byggdes troligen på en plats som tidigare var en kultplats för guden Oden. På medeltiden kallades området för Odinsharg, vilket betyder ”Odens offeraltare”.

Det är troligt att en träkyrka fanns här redan vid slutet av 1000-talet, även om inga spår av den har hittats. En gravhäll med runor från samma tid visar att både kristna och en tidig kyrkogård fanns på platsen.

Omgivning

Kyrkogården kring Odensala kyrka är rektangulär och omges av en kallmurad gråstensmur. Inne på kyrkogården finns lindar och lönnar, och kyrkan ligger på den högsta punkten i den södra delen.

Kyrkan

Mot slutet av 1100-talet byggdes en romansk stenkyrka med ett långhus, ett smalare kor och en absid. Rester av denna äldsta kyrka finns fortfarande kvar i väggarna i de västra delarna av långhuset.

Under 1200-talet byggdes ett västtorn, en sakristia och en tegelportal på långhusets södra sida. Tegelportalen är spetsbågig och dekorerad, med likheter med Strängnäs domkyrka, Skokloster och Mariakyrkan i Sigtuna.

På 1300-talet fick långhuset tegelvalv med kryssvalv och profilerade ribbor. Mot slutet av medeltiden byggdes kyrkan ut österut och det gamla romanska koret revs och ersattes med ett rakt kor i samma bredd som långhuset. Då byggdes även en ny, längre sakristia och ett vapenhus. I de nya östra delarna av kyrkan slog man stjärnvalv och dekorerade med kalkmålningar.

Under 1700-talet förstärktes ljusinsläppet genom att fönstren förstorades, och tornet fick sittplatser. Efter en brand 1769 ersattes taket. Den största förändringen av interiören gjordes 1896 av arkitekten Agi Lindegren. Tornet fick sitt nuvarande utseende 1940 efter att den äldre lanterninen förstörts i en brand.

Odensala kyrka bevarar sitt medeltida murverk, men har även inslag från 1700-talet med sina gul- och vitputsade fasader.