Sök

Kontakt

StiftelsenStockholms läns museum

Uppsökande program för skolan

Slöjd Stockholm

Leveransadress:

Stockholms läns museum
Björnkullavägen 14, Flemingsberg

Postadress:

Stockholms läns museum
Box 4151
141 04 Huddinge

Organisationsnummer:

802011-2036

E-post:

Allmänna frågor till museet: museet@stockholmslansmuseum.se
Frågor om och bokning av skolbesök: pedagogik@stockholmslansmuseum.se
Frågor om hemsidan: lenita.garde@stockholmslansmuseum.se
Bildbeställningar och förfrågningar om bilder: foto@stockholmslansmuseum.se
Slöjd Stockholms slöjdkurser och aktiviteter: hemslojd@stockholmslansmuseum.se

Museichef och ansvarig utgivare för webben

Annelie Kurttila: annelie.kurttila@stockholmslansmuseum.se

Biträdande chef
Andreas Sohlberg: andreas.sohlberg@stockholmslansmuseum.se

Press och kommunikation
Lenita Gärde, lenita.garde@stockholmslansmuseum.se,

Medarbetare efter förnamn

Andreas Sohlberg
Biträdande museichef
Länshemslöjdskonsulent Internationell Slöjd
Telefon: 076-526 94 70
e-post: andreas.sohlberg@stockholmslansmuseum.se

Annelie Kurttila
Museichef
Telefon:  076-526 94 40
e-post: annelie.kurttila@stockholmslansmuseum.se

Ann-Sofie Nygren
IT-samordnare, arkivansvarig
Tel 08-586 194 25, 076-526 94 25
e-post: ann-sofie.nygren@stockholmslansmuseum.se

Charlotte Hellsten Husman
Länshemslöjdskonsulent, Slöjd Stockholm
Textil slöjd
Telefon: 08-30 28 61, 076-526 94 71
e-post: charlotte.hellsten.husman@stockholmslansmuseum.se

Daniel Sahlén
Arkeolog
Telefon: 08-586 194 54, 076-526 94 54
e-post: daniel.sahlen@stockholmslansmuseum.se

Elisabeth Boogh
Bildantikvarie, fotografi, bildarkiv, upphovsrätt
Telefon: 08-586 194 31, 076-526 94 31
e-post: elisabeth.boogh@stockholmslansmuseum.se

Hedvig Bellberg
Bebyggelseantikvarie
hedvig.bellberg@stockholmslansmuseum.se
08-586 194 56, 076-526 94 56

Johanna Ulfsdotter
Bebyggelseantikvarie
Telefon: 073-036 62 80
e-post: johanna.ulfsdotter@stockholmslansmuseum.se

Lars Fridén
Intendent, utställningsproducent
Telefon: 08-586 194 42, 076-526 94 42
e-post: lars.friden@stockholmslansmuseum.se

Lenita Gärde
Kommunikationsansvarig
Telefon: 08-586 194 24, 076-526 94 24
e-post: lenita.garde@stockholmslansmuseum.se

Linn Sjöberg
Kommunikatör, registrator
Telefon; 08-586 194 52, 076-526 94 52
e-post: linn.sjoberg@stockholmslansmuseum.se

Lotta Sone Åsell
Länshemslöjdskonsulent, Slöjd Stockholm
Kurser och utbildning
Telefon: 08- 30 62 61, 076-526 94 72
e-post: lotta.sone.asell@stockholmslansmuseum.se

Maria Neijman
Länshemslöjdskonsulent, Slöjd Stockholm
Barn och unga
Telefon: 08-30 28 50, 076-526 94 74
e-post: maria.neijman@stockholmslansmuseum.se

Mattias Broström
Länshemslöjdskonsulent, Slöjd Stockholm
Hård slöjd
Telefon: 08-30 28 60, 076-526 94 73
e-post: mattias.brostrom@stockholmslansmuseum.se

Moa Beskow
Etnolog
Telefon: 08-586 194 30, 076-526 94 30
e-post: moa.beskow@stockholmslansmuseum.se

Niclas Lindergård
Vaktmästare
Telefon: 08-586 194 22, 076-526 94 22
e-post: niclas.lindergard@stockholmslansmuseum.se

Rebecka Walan
Intendent, förmedling
Telefon: 08-586 194 44, 076-526 94 44
e-post: rebecka.walan@stockholmslansmuseum.se

Rolf Hammarskiöld
Bebyggelseantikvarie
Telefon: 08-586 194 63, 076-526 94 63
e-post: rolf.hammarskiold@stockholmslansmuseum.se

Sofi Hjort
Museipedagog
Telefon: 08-586 194 53, 076-526 94 53
e-post: sofi.hjort@stockholmslansmuseum.se

Stiftelsen Stockholms läns museum

Stockholms läns museum består av två länskulturfunktioner:

  • Stockholms läns museum
  • Slöjd Stockholm

Styrelsen

Stockholms läns museums styrelse

close-icon