Sök

Boka en Runriket-guide

Vill du ha en guidad tur i Runriket? Då ska du kontakta någon av de behöriga Runriket-guiderna.

Guiderna har alla genomgått Stockholms läns museums speciella Runriket-utbildning. Det finns för närvarande sju Runriket-guider. Här nedan finns mera uppgifter om dem. Där kan du också se vilka språk som respektive person kan guida på.
Guiderna kan du ta grupper upp till cirka 45 personer. De kan också hjälpa er med att skräddarsy andra arrangemang kring den guidade turen såsom fika, middag eller buss.

För prisinformation och bokning, kontakta guiderna direkt.

Guider i bokstavsordning:

Cederwall Marie
marie_cederwall@hotmail.com
073-585 86 67
Språk: svenska, engelska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

de Ciutiis Susie
susie.guide@telia.com
0730-27 33 00
Språk: svenska, italienska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Delgado Mario
mario@delgado.se
Språk: spanska, tyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Ersson Bror-Arne
bror-arne.ersson@swipnet.se
Språk: svenska
Övrigt: Täby hembygdförening

Grönwall Leif
lgronwall@tele2.se
Språk: svenska
Övrigt: Täby hembygdsförening

Guzmán Maria-Elena

guzman.maria.elena@gmail.com
073-932 66 43
Språk: spanska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Harrysson Eva
eva@harrysson.com
070-209 64 13
Språk: svenska, engelska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Håkansson Anna
hakansson_a@hotmail.com
073-657 28 48
Språk: svenska, engelska, spanska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Jaget Eva
viator@tele2.se
070-381 93 22
Språk: engelska, hebreiska, polska, ryska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Johansson Julie
julie.j@comhem.se
073-994 70 09
Språk: engelska, kantonesiska, mandarin
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Krobath Michael
guidemichael@yahoo.se
073-252 04 50
Språk: engelska, spanska, svenska, tyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Lagersvärd Cecilia
sissil@live.se
070-396 00 06
Språk: engelska, svenska, tyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm, Auktoriserad skärgårdsguide, Postvägsguide

Lehnert Cristina

info@guideservice.se
073-923 55 79
Språk: spanska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Lindeson Margot
lindeson.travel@tele2.se
070-778 24 25
Språk: svenska, engelska, spanska, tyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

McCormack Astrid

astrid.mccormack@taby.se
08-512 406 69
Språk: svenska, engelska
Övrigt: Täby kommun

Mulder Vera
vera.mulder@telia.com
070-433 99 97
Språk: engelska, franska, nederländska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Nordmark Miyoko
sunshine.mn@home.se
073-512 34 00
Språk: japanska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Näslund Linda

linda@stockholmourway.com
0708-46 47 26
Språk: engelska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Olsson Marisa

pampas37@hotmail.com
070-545 61 17
Språk: portugisiska, spanska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Palmqvist Eva
eva@walkandtalk.se
070-682 70 38
Språk: svenska, engelska, italienska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Petri Sten Magnus

sten.petri@skansen.se
0709-16 46 25
Språk: engelska, franska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Prager Marianne
marianne@judiskastockholm.se
070-497 27 83
Språk: danska, engelska, hebreiska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Qvistgaard Margareta
margareta@qi.nu
0708-758 503
Språk: svenska, engelska, tyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm, Postvägsguide och Vallentunaguide

Sandberg Ljuba
ljuba.sandberg@gmail.com
070-755 31 07
Språk: ryska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Pia Sandstedt
pia.sandstedt@swipnet.se
070-759 40 50
Språk: svenska, engelska, tyska, spanska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Turganova Lööw Alexandra

atl@blakulla.net
070-314 17 95
Språk: engelska, ryska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Wastholm Yoko

yoko@wastholm.com
070-783 96 96
Språk: engelska, japanska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Westman Ewa Victoria
stockholmsguide@akenowia.se
0708-595 100
Språk: engelska, svenska, tyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Öberg Gunlög

gunlog.oberg@gmail.com
0736-34 75 88
Språk: engelska, spanska, tyska, svenska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm

Ögren Ewa
ewa.ogren@swipnet.se
070-760 14 75
Språk: engelska, svenska, tyska, schweizertyska
Övrigt: Auktoriserad Guide Stockholm